Tekstil sektörünü önümüzde ki 10 yılda neler bekliyor?

Tekstil sektörünü önümüzde ki 10 yılda neler bekliyor?

Son yıllarda giderek gelişen ve özellikle 2017 – 2018 bandında tekstil ve hammaddeleri ihracatında rekora koşan tekstil sektörü bu süreçte 10,6 milyar dolarlık bir hacme ulaştı ve 200’den fazla ülkeye ihracat yaparak bir önceki döneme göre yüzde 7,3’lük bir artış yakaladı. Bu ivmeyi göz önünde bulundurarak tekstil sektörünün gelecek hedeflerine, eylem adımlarına ve piyasa nabzına göre edindiğimiz bilgileri ve fikirleri sizlerle paylaşmak isteriz.

Tekstil sektörü ile ilgili uzmanlar ve dernekler tarafından ileriye yönelik kapasite kullanım oranlarının artacağı öngörülüyor. Bu sayede beklemede olan yatırımlar gelecekte global pazarda rekabet etmek için pozitif bir unsur haline gelecektir. Gelecek 10 yıl hedefleri anlamında ihracat potansiyeli ise kilit rol oynuyor.

 

Sektörde Türkiye’nin Gelecek 10 Yılı

Türkiye’nin gelecek 10 yıl için tekstil sektöründe bugünkü kilit üretici konumunu koruyacağı açık görünüyor. Bunu mevcut alt yapının sağlamlığına bağlayabiliriz. Bu da daha fazla katma değer sağlama anlamında önemli rol oynuyor.

Aynı zamanda 2023 ihracat hedefine ilk tekstil sektörünün ulaşacağı ön görülüyor. MESİAD (Merter Sanayici ve İş Adamları Derneği): "Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi var ve bunun 60 milyar dolarlık kısmını tekstil ve hazır giyim sektörünün yapması bekleniyor. 60 milyar dolarlık ihracata ulaşarak 2023 hedeflerini ilk yakalayan sektörün tekstil ve hazır giyimin olacağı kanaatindeyiz." yorumunda bulundu ve iş adamlarının bu noktada desteklenmesi gerektiğinden bahsetti.

 

Bu noktada yatırımcıların alacağı her türlü destek oldukça önem arz ediyor. İhracat yapanların sorunlarının halledilmesi Türkiye’yi hedefine çok daha hızlı taşıyabilir.
 

İleriye dönük neler yapmak gerekiyor?

 

Hazır giyim ve tekstil sektörünün daha çok gelişmesi ve ihracatının artması için yapılması gerekenler olduğu aşikar. Örneğin yabancı turistlerin dönüşte daha fazla ürün alarak götürmeleri için uçakların kabul ettiği ağırlığı artırmak gibi basit çözümler dahi süreci etkiliyor. Bu tür yapılanmalar ülkemize senede bir milyar dolarlık ek gelir sağlayabilir.

Ayrıca metropollerin inovasyon merkezi olması, Anadolu'daki illerde, ilçelerde fabrikaların açılması, pek çok noktanın üretim üssü yapılması ise getirilen öneriler arasında yer alıyor. Tekstilde gelecek 10 yıl hedefi için akıllı kumaşlar, otomobillerde daha fazla yer alacak tekstil ürünleri, inşaatlarda kullanılacak olan karbon elyaf dokuma kumaşlar üretiliyor olacak. Bunun için AR-GE merkezlerinin artırılması planlanıyor.

 

Türkiye’de tekstil sektörü rekabet etmekte zorlandığı bazı noktalar için AR-GE’yi güçlendirir, dünyadaki eğilimlerini takip ederse bu sorun hızla çözülmüş olur ve rekor seviyelere ulaşan sektörde pek çok alan üst noktaya taşınabilir.  

İhracatta kadın girişimcilik, esnaf ve KOBİ’ler için katma değeri olan projeler, e-ticaret ve e-ihracat ile Türkiye’nin küresel pazarda payını artırmaya yönelik projeler, mevzuatın geliştirilmesi gibi pek çok yenilik ile Türkiye önümüzdeki 10 yıl içinde yüksek gelirli ülkeler haline gelebilir. 2019 yılı ise bu noktada kilit rol oynuyor. Hazır giyim ve tekstil sektörünün 2019 beklentilerinden ayrı bir yazımızda bahsediyor olacağız.

Tekstil sektörü ve gelişimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bloğumuza üye olabilir ayrıca fikir ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 


MEDİAD işadamları yorumları alıntıdır.
mesiad.org.tr